Pan rzekł do mnie: «Tyś Synem moim, Ja Cię dziś zrodziłem» -tymi słowami rozpoczyna się pierwsza z trzech Mszy Bożego Narodzenia. Od śpiewanej podczas niej Ewangelii nosi nazwę Mszy “anielskiej”, jednak w Polsce określamy ją mianem pasterki. Bożonarodzeniowa Msza odprawiana w nocy rozważa fakt Bożego Narodzenia w świetle zrodzenia Syna Bożego z Ojca przed wiekami.
24 grudnia o 22:00 w kościele św. Andrzeja i św. Alberta przy placu Teatralnym zaśpiewamy Mszę Dominus dixit. Zabrzmi chorał gregoriański, muzyka organowa oraz piękne polskie kolędy. Już 15 minut przed Mszą rozpoczniemy śpiew Wśród nocnej ciszy, a przed samą celebracją wysłuchamy kalendy – śpiewu z Martyrologium Rzymskiego, które ukazuje osadzenie przyjścia Chrystusa w dziejach świata.
Repertuar:
- F. Couperin, Chromorne sur la Taille [Messe pour les couvents];
- Wśród nocnej ciszy (21:45);
- Cantus Martyrologii (Kalenda);
- D. Zipoli, Verso II in mi minore;
- IN. Dominus dixit ad me;
- Kyrie IX;
- Gloria IX;
- GR. Tecum principium ;
- AL. Dominus dixit ad me;
- Credo III;
- OF. Laetentur caeli;
- Gdy się Chrystus rodzi;
- Sanctus IX;
- D. Buxtehude, Puer natus;
- Agnus Dei IX;
- CO. In splendoribus sanctorum;
- Dzisiaj w Betlejem;
- Anioł Pasterzom mówił;
- Ant. Alma Redemptoris Mater;
- Bóg się rodzi.
Działamy w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Wiele udało nam się już osiągnąć dzięki Państwa pomocy. Chcemy dalej współtworzyć i rozwijać społeczność ludzi wrażliwych na tradycję w muzyce sakralnej, liturgii oraz chrześcijańskiej kulturze i sztuce. Więcej informacji na stronie Wesprzyj nas. Dla ułatwienia mogą Państwo także skorzystać z możliwości płatności błyskawicznej przez portal zrzutka.pl:
W piątek, 12 stycznia o 19:15 zapraszamy na wspólne kolędowanie do kościoła kapucynów przy ul. Miodowej. Więcej szczegółów wkrótce na stronie internetowej.

