24 grudnia – Pasterka

Pan rzekł do mnie: «Tyś Synem moim, Ja Cię dziś zrodziłem» -tymi słowami rozpoczyna się pierwsza z trzech Mszy Bożego Narodzenia. Od śpiewanej podczas niej Ewangelii nosi nazwę Mszy “anielskiej”, jednak w Polsce określamy ją mianem pasterki. Bożonarodzeniowa Msza odprawiana w nocy rozważa fakt Bożego Narodzenia w świetle zrodzenia Syna Bożego z Ojca przed wiekami.

24 grudnia o 22:00 w kościele św. Andrzeja i św. Alberta przy placu Teatralnym zaśpiewamy Mszę Dominus dixit. Zabrzmi chorał gregoriański, muzyka organowa oraz piękne polskie kolędy. Już 15 minut przed Mszą rozpoczniemy śpiew Wśród nocnej ciszy, a przed samą celebracją wysłuchamy kalendy – śpiewu z Martyrologium Rzymskiego, które ukazuje osadzenie przyjścia Chrystusa w dziejach świata.

Repertuar:

  • F. Couperin, Chromorne sur la Taille [Messe pour les couvents];
  • Wśród nocnej ciszy (21:45);
  • Cantus Martyrologii (Kalenda);
  • D. Zipoli, Verso II in mi minore;
  • IN. Dominus dixit ad me;
  • Kyrie IX;
  • Gloria IX;
  • GR. Tecum principium ;
  • AL. Dominus dixit ad me;
  • Credo III;
  • OF. Laetentur caeli;
  • Gdy się Chrystus rodzi;
  • Sanctus IX;
  • D. Buxtehude, Puer natus;
  • Agnus Dei IX;
  • CO. In splendoribus sanctorum;
  • Dzisiaj w Betlejem;
  • Anioł Pasterzom mówił;
  • Ant. Alma Redemptoris Mater;
  • Bóg się rodzi.

Działamy w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Wiele udało nam się już osiągnąć dzięki Państwa pomocy. Chcemy dalej współtworzyć i rozwijać społeczność ludzi wrażliwych na tradycję w muzyce sakralnej, liturgii oraz chrześcijańskiej kulturze i sztuce. Więcej informacji na stronie Wesprzyj nas. Dla ułatwienia mogą Państwo także skorzystać z możliwości płatności błyskawicznej przez portal zrzutka.pl:


W piątek, 12 stycznia o 19:15 zapraszamy na wspólne kolędowanie do kościoła kapucynów przy ul. Miodowej. Więcej szczegółów wkrótce na stronie internetowej.