Gdy wchodził Pan do miasta świętego, dzieci hebrajskie przepowiadając zmartwychwstanie żywota, z gałązkami palmowymi w ręku wołały: Hosanna na wysokości – z responsorium Ingrediente Domino.
Niedziela Palmowa, zwana również w tradycji polskiej Kwietną lub Wierzbną, stanowi bramę Wielkiego Tygodnia. Jej starożytne obrzędy stanowią najdłuższą liturgię niedzielną sprawowaną w ciągu roku liturgicznego. Składają się na nią ceremonie związane z błogosławieństwem palm (przyjmujące formę tzw. suchej Mszy), procesja, obrzęd otwarcia drzwi kościelnych, stacja na środku kościoła (wg zwyczaju polskiego) oraz Msza święta.
Zapraszamy na liturgię, którą zaśpiewamy o 7:30 w kościele św. Andrzeja i św. Alberta przy Placu Teatralnym. Będzie ona sprawowana według Missale Romanum sprzed reform Wielkiego Tygodnia papieża Piusa XII.
O 7.00 zaśpiewamy Gorzkie Żale. Przed rozpoczęciem (ok. 7:15-20) zapraszamy wszystkich na wspólną próbę pieśni, którą zaśpiewamy podczas procesji z palmami. Wtedy również rozdamy karteczki z tekstami. Pieśń, którą wykonamy, to Niechaj będzie cześć chwała – XIX-wieczna parafraza łacińskiego hymnu Gloria laus. Wykorzystamy do niej melodię innego śpiewu, Witaj najdoskonalsze zdrowie chorujących.
Repertuar:
Poświęcenie palm:
- ANT. Hosanna Filio David;
- RESP. In monte Oliveti;
- ANT. Pueri hebraeorum portantes;
Procesja
- ANT. Cum angelis et pueris;
- Niechaj będzie cześć, chwała;
- ANT. Occurrunt turbae;
- HYMN. Gloria Laus (wg Graduale Romanum Andrzeja Piotrkowczyka z XVII wieku);
- ANT. Pueri hebraeorum vestimenta;
Stacja
- ANT. Scriptum est enim;
- HYMN. O Crux, ave spes unica;
- HYMN. Te fons salutis Trinitas;
- RESP. Ingrediente Domino;
Msza
- IN. Domine, ne longe facias;
- Kyrie Salve;
- GR. Tenuisti;
- TR. Deus, Deus meus;
- Credo I
- OF. Improperium;
- Sanctus XVII
- ANT. Adoramus te Christe;
- Agnus Dei XVII;
- CO. Pater;
- Ludu mój ludu,
- Ogrodzie oliwny;
- ANT. Ave Regina caelorum;
- Krzyżu Święty nade wszystko.
W niedzielę Palmową, 24 marca o 18.30 zapraszamy na koncert Recessit Pastor noster. Śpiewy Wielkiego Tygodnia do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10 na warszawskiej tarówce. Więcej o projekcie na stronie internetowej Fundacji.
Działamy w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Chcemy współtworzyć społeczność ludzi wrażliwych na tradycję w muzyce sakralnej, liturgii oraz chrześcijańskiej kulturze i sztuce. Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli zechcą Państwo dołączyć do tego grona. Więcej informacji na stronie Wesprzyj nas. Dla ułatwienia mogą Państwo także skorzystać z możliwości płatności błyskawicznej przez pośrednictwo portalu zrzutka.pl:

