6 stycznia – Epifania

Niecały tydzień po zakończeniu oktawy Bożego Narodzenia obchodzimy starożytne święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego. Nowonarodzony Chrystus objawił się wszystkim narodom, także tym pogańskim – symbolizują je tradycyjni trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Oprócz pokłonu biblijnych mędrców do święta Epifanii należą także dwie sceny opisane w Piśmie Świętym: Chrzest Jezusa w Jordanie oraz pierwszy cud w Kanie Galilejskiej. Tryptyk ten daje się zauważyć przede wszystkim w śpiewach brewiarzowych.

6 stycznia zaśpiewamy Mszę świętą o 8.00 w kościele św. Andrzeja i św. Alberta przy Placu Teatralnym. Zabrzmi chorałowe proprium i ordinarium, polskie kolędy, literatura organowa oraz improwizacje.

Przed liturgią (od 7.40) zapraszamy na kolędowanie. Zaśpiewamy: Wśród nocnej ciszy, Do szopy hej pasterze, Nowy rok bieży, Jezusa narodzonego.

Repertuar:

  • N. Speth, Magnificat secundi toni, Preambulum;
  • IN. Ecce advenit;
  • Kyrie II (Kyrie fons bonitatis)
  • Gloria II
  • GR. Omnes de Saba
  • AL. Vidimus stellam
  • Credo I
  • OF. Reges Tharsis
  • Sanctus II
  • D. Buxtehude, In dulci iubilo;
  • Agnus Dei II
  • CO. Vidimus stellam
  • Mędrcy świata, monarchowie;
  • Dzisiaj w Betlejem;
  • O gwiazdo betlejemska;
  • ANT. Alma Redemptoris Mater
  • Anioł Pasterzom mówił.

Działamy w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Wiele udało nam się już osiągnąć dzięki Państwa pomocy. Chcemy dalej współtworzyć i rozwijać społeczność ludzi wrażliwych na tradycję w muzyce sakralnej, liturgii oraz chrześcijańskiej kulturze i sztuce. Więcej informacji na stronie Wesprzyj nas. Dla ułatwienia mogą Państwo także skorzystać z możliwości płatności błyskawicznej przez portal zrzutka.pl:


W piątek, 12 stycznia o 19:15 zapraszamy na wspólne kolędowanie do kościoła kapucynów przy ul. Miodowej. Więcej szczegółów wkrótce na stronie internetowej.