15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP – Msza solenna

Szczęśliwy to dzień, w którym tak drogocenny dar został przeniesiony z pustyni tego świata i wprowadzony do świętego i wiecznego miasta, aby sprawić wszystkim mieszkańcom niebios powszechną i niesłychaną radość i równie wielki podziw – pisał św. Piotr Kanizjusz o święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Choć dogmat o wniebowzięciu został ogłoszony dopiero w 1950 roku, to sam obchód jest celebrowany przez Kościół już od VI wieku.

15 sierpnia o godz. 13:15 zaśpiewamy Mszę świętą w tradycyjnym rycie w kościele Opieki Św. Józefa (ss. Wizytek) przy Krakowskim Przedmieściu 34. Będzie to uroczysta liturgia, sprawowana z astystą wyższą (diakona i subdiakona). Przed Mszą, według zwyczaju odbędzie się poświęcenie ziół.

W czasie liturgii zabrzmi chorał gregoriański, tradycyjne polskie pieśni maryjne oraz muzyka organowa. Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem śpiewu liturgicznego:

  • Przed liturgią: Zdrowaś Maryja, Bogarodzico;
  • Preludium organowe;
  • Psalm 64 – ton VI;
  • W czasie poświęcenia ziół: Matko niebieskiego Pana;
  • Preludium organowe nt. introitu;
  • IN. Signum magnum;
  • Kyrie IX;
  • Gloria IX;
  • GR. Audi filia;
  • AL. Assumpta est;
  • Credo III;
  • OF. Inimicitias;
  • Gwiazdo morza głębokiego;
  • Sanctus IX;
  • Po podniesieniu: improwizowana toccata organowa;
  • Agnus Dei IX;
  • CO. Beatam me dicent;
  • Uwielbiaj duszo moja sławę Pana mego (ludowe tłumaczenie kantyku Magnificat);
  • Ant. Salve Regina (ton uroczysty);
  • Z dawna Polski Tyś Królową i postludium organowe nt. pieśni.