Szczęśliwy to dzień, w którym tak drogocenny dar został przeniesiony z pustyni tego świata i wprowadzony do świętego i wiecznego miasta, aby sprawić wszystkim mieszkańcom niebios powszechną i niesłychaną radość i równie wielki podziw – pisał św. Piotr Kanizjusz o święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Choć dogmat o wniebowzięciu został ogłoszony dopiero w 1950 roku, to sam obchód jest celebrowany przez Kościół już od VI wieku.
15 sierpnia o godz. 13:15 zaśpiewamy Mszę świętą w tradycyjnym rycie w kościele Opieki Św. Józefa (ss. Wizytek) przy Krakowskim Przedmieściu 34. Będzie to uroczysta liturgia, sprawowana z astystą wyższą (diakona i subdiakona). Przed Mszą, według zwyczaju odbędzie się poświęcenie ziół.
W czasie liturgii zabrzmi chorał gregoriański, tradycyjne polskie pieśni maryjne oraz muzyka organowa. Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem śpiewu liturgicznego:
- Przed liturgią: Zdrowaś Maryja, Bogarodzico;
- Preludium organowe;
- Psalm 64 – ton VI;
- W czasie poświęcenia ziół: Matko niebieskiego Pana;
- Preludium organowe nt. introitu;
- IN. Signum magnum;
- Kyrie IX;
- Gloria IX;
- GR. Audi filia;
- AL. Assumpta est;
- Credo III;
- OF. Inimicitias;
- Gwiazdo morza głębokiego;
- Sanctus IX;
- Po podniesieniu: improwizowana toccata organowa;
- Agnus Dei IX;
- CO. Beatam me dicent;
- Uwielbiaj duszo moja sławę Pana mego (ludowe tłumaczenie kantyku Magnificat);
- Ant. Salve Regina (ton uroczysty);
- Z dawna Polski Tyś Królową i postludium organowe nt. pieśni.

