„Płaczcie anieli” – pieśń u Grobu Pańskiego

W Wielki Piątek Kościół pogrąża się w żałobie. Tradycyjna liturgia tego dnia zakłada nawet użycie czarnych szat liturgicznych. Ta pustka i głęboki żal po śmierci Zbawiciela przeniknęła także pobożność ludową, a więc i nasze polskie pieśni nabożne.

Płaczcie anieli, płaczcie duchy święte,
Radość wam dzisiaj i wesele wzięte:
Płaczcie przy śmierci, płaczcie przy pogrzebie,
Króla waszego i Boga na niebie.

Tymi słowami rozpoczyna się pieśń, przy której, w śpiewniku ks. Marcina Mioduszewskiego (1838) znajdujemy adnotację u Grobu Pańskiego. Pierwsza strofa otwiera serię poetyckich wezwań skierowanych do całego świata stworzonego przez Boga, aby opłakiwała swojego Zbawiciela, umęczonego i złożone w Grobie.

W następnych zwrotkach można dostrzec wielką pobożność minionych pokoleń, która ukształtowała tekst pieśni. To zdumienie paradoksem Wielkiego Piątku: Pan wszechświata umarł, Bóg, który stworzył cały świat, oddał swoje życie za ludzi, którzy go zamieszkują. Dlatego też całe stworzenie, poddane człowiekowi, jest wezwane słowami pieśni do żałobnego lamentu nad śmiercią Syna Bożego.

Pełen tekst podany przez wspomniany śpiewnik ks. Marcina Mioduszewskiego przeczytają Państwo TUTAJ.

Zachęcamy do wysłuchania pieśni Płaczcie anieli w naszym wykonaniu. Nagranie zostało zarejestrowane podczas koncertu Recessit Pastor noster. Śpiewy Wielkiego Tygodnia, 9 kwietnia 2022 roku w kościele Przemienienia Pańskiego (oo. kapucynów) w Warszawie.

Śpiew: Adam Rempała – solo, Bartłomiej Kozłowski – solo, Jerzy Denisiewicz, Łukasz Milewski, Krzysztof Stasiuk, Dominik Szot
Organy: Piotr Ulrich